Żółw stepowy
W naturalnym środowsku żółwie stepowe można spotkać na terenach Wielkiego Stepu. Zdecydowanie są to przyjaciele na całe życie, gdyż w warunkach hodowlanych mogą przetrwać nawet 80 lat. Osiągają od 15 do 23cm. Żółwie stepowe jak większość żółwi lądowych to wegetarianie. Najchętniej jedzą koniczynę, babkę lancetowatą i mlecze. U każdej kończyny żółw stepowy posiada po cztery pazury, co zdecydowanie wyróżnia go spośród wielu innych gatunków żółwi, które mają po pięć pazurów.
Czy żółwie stepowe można spotkać w kosmosie?
W 1968 roku dwa żółwie stepowe wzięły udział w misji Zond, podczas której radziecka sonda obleciała Księżyc i powróciła na Ziemię.
Afrykański Jeż Pigmejski
Jest krzyżówką dwóch gatunków: jeża białobrzuchego oraz jeża algierskiego. To właśnie tej krzyżówce zawdzięczamy bogaty wachlarz kolorystyczny. Jeże mimo że są aktywne głównie nocą, są bardzo towarzyskie. Często brane na ręce nie bedą stroszyć igieł i chętnie pozwolą na zabawę.
Ile kolców ma jeż?
Jeż pigmejski ma około 5 tysięcy kolców, które wymienia co 1-1.5 roku.
Podobnie do świnek morskich, żyją średnio od 3 do 5 lat.
Czy jeże lubią jabłka?
Jeżyki jedzą głównie owady i małe mięczaki ale także z chęcią posmakują karmy z kociej miski.
Agama brodata
Pochodzi z odległej Australii. Występuje na terenach suchych, a wręcz pustynnych. Z tego powodu, agamki brodate wybarwiają się od odcieni szarości po pomarańcz. Charakteryzują się kolcami wokół brody i ostrymi łuskami pokrywającymi grzbiet i głowę.
Jaszczurki te są bardzo towarzyskie, chętnie wychodzą z terarium i pozwalają sie nosić, pod warunkiem, że wszytskie cztery łapy są bezpiecznie oparte. Zdecydowanie bardziej lubią się wygrzewać na słoneczku, choć potrafią też nabrać niezłej prędkości. Agamy brodate mogą biec nawet 14km/h!
Co je agamka?
Wychowana na terenach pustynnych, nie może pozwolić sobie na wybrzydzanie. Jest wszystkożerna. Najchetniej zjada świerszcze, karaczany czy miesiste drewnojady. Jako sałatka najlepiej bedzie sie sprawdzać trzykrotka.
Kamaleony
Kameleony wykorzytsują zmianę koloru nie tylko w celu kamuflażu ale także by zakomunikować nastrój w jakim sie znajdują. Kiedy kameleon zaczyna się denerwować, na jego ciele pojawiają się jaskrawe barwy. Różne gatunki kameleonowatych zasiedlają rozległe regiony globu. Najwięcej gatunków wystepuje jednak w Afryce i na Madagaskarze. To właśnie z Madagaskaru jest kameleon lamparci, którego widadać na zdjęciu obok.
Podobnie do agam brodatych, kameleony nie pogardzą zarówno owadami jak i niektórymi roślinami a nawet owocami.
Gdzie patrzy kameleon?
Oczy gada są niezależne od siebie, dlatego każde oko może patrzeć w innym kierunku. Dzięki temu, kameleon może obserwować otoczenie bez obracania głowy.
Pyton królewski
Jest jednym z mniejszych przedstawicieli rodziny. Dorasta do 180cm i 2kg wagi.
Pytony królewskie pochodza z Afryki, jednak dopiero w warunkach hodowlanych udalo sie wyszczególnić tak wiele odmian barwnych. Pytony królewskie są prawdziwymi leniuchami. Większość czasu spędzają na wygrzewaniu się. Węże te uwielbiają zwijać się w charakterystyczny kłębek. Jak prawdziwe dusiciele mają dość silny uścik. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że żywią się myszami lub małymi ptakami, więc są zupełnie niegroźne dla człowieka.
Wąż zbożowy
Zdecydowanie mniejszy i smuklejszy od pytona. Dorasta do ok 120 cm. Jest również dużo bardziej ruchliwy. Jest ciekawski i łatwo oswaja się z człowiekiem. Pochodzi z środkowej i południowo wschodniej częśći Ameryki Północnej. W przeciwieństwie do pytonów, zbożówki aktywne są za dnia. Polują głównie na gryzonie, ale zjadają też ptaki, jaja, jaszczurki i płazy.
Czy węże są obślizgłe?
Zdecydowanie nie! Łuski węża różnia się w dotyku, w zależności od gatunku. Skóra węża jest sucha i gładka. Z resztą o tym sami się juz najlepiej przekonacie.
Liścce
To owady pochodzące od straszyków. Kształtem i ubarwieniem przpominają liście. Kolorystycznie wahają się od zielonego, poprzez żółć po brązy.
Gdy poczują się zagrożone, zaczynają sie charakterystycznie poruszać, niczym liść kołyszący się na wietrze.
Jak większość owadów, liśćce nie żyją za długo. W przeciągu roku samice jest za to w stanie znieść aż kilkaset jajeczek.
Co jedzą liśćce?
Oczywiście, liście. Uwielbiają pędy jeżyn i malin a także dębu i ostrokrzewu.
Krocionóg Afrykański
Stawonogi te możecie pamiętać ze słynnego filmu oprzygodach Indiana Jonesa.
Krocionóg Afrykański zamieszkuje tropikalne rejony Afryky południowo-wschodniej.
Pierwsi przodkowie wiji pojawili się na Ziemi ponad 400 mln lat temu. Mogły one wtedy osiągać nawet 3m długości. W porównaniu do tego, współczesne określenie Krocionoga Afrykańskiego olbrzymim, biorąc pod uwagę, że osiąga on zaledwie 28cm, wydaje sie wielkim przerysowaniem.
Ile nóg mają wije?
Aby policzyć w przybliżeniu, ile nóg ma konkretny osobnik, należy policzyć ilość jego segmentów, wynik pomnożyć przez 4 i odjąć od niego 10. Krocionóg Afrykański ma ich ponad 250, a niektóre gatunki mogą ich mieć nawet 750.
Ślimak olbrzymi
Jego muszla osiąga do 30 cm, a waga do 0.5kg. Pochodzi z Afryki Środkowej, zamieszkuje tereny wilgotne. Żyją przeważnie około 5 lat, lecz w warunkach hodowlanych, znane są osobniki które niemal podwoiły ten wynik.
Ślimaki sa weganami, nie należy im więc dawać sera, wbrew popularnemu wierszykowi.
W trakcie II Wojny Światowej były rozprzestrzeniane w tropikach jako szybko odnawiające się źródło pokarmu dla żołnierzy.